ÜRÜNLER Dekoratif Sıva

Plistiren esaslı ısı ve ses yalıtımı levhalarının yapıştırılmasında kullanılan yüksek yapıştırma özelliğine sahip, polimer modifiye ve çimento esaslı hazır harç.

KULLANIM ALANLARI

Extrude polistiren (XPS) veya expanded polistiren (EPS) levhaların; bina iç ve dış yüzeylerine, düşeyde, yatayda ve tavan yapıştırılmasında kullanılır.

AVANTAJLARI

Sudan etkilenmez, beton, tuğla, gaz beton, sıva, sağlar, iç ve dış mekanlarda kullanılabilir, düşey, yatay ve tavan uygulamaları için uygundur, dış etkilere ve dona karşı dayanıklıdır. Hazırlanması ve uygulanması kolaydır. Uygulama kolaylığı sağlar. Termal şoklara dayanıklıdırç yapışma performansı yüksektir.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Renk: Gri

Görünüm: İnce Toz

Yoğunluk: 1.60 kg/lt

Ambalaj: 25 kg Kraft torba

Su karışım oranı: 6-7 lt su / 25kg toz için

Dinlendirme: 5-10dk

Çalışma süresi: 1-1,5 saat

Uygulama zemin sıcaklığı: +5o C, +35o C

Mekanik sabitleme süresi: 24- 48 saat

Alt tabakaya yapışma mukavemeti: ≥ 0,50

Isı yalıtım levhasına yapışma kuvveti (EPS üzeri): ≥ 0,08 N/mm2

Eğilme mukavemeti: Min 2 N/mm2

Basınç mukavemeti: Min 6 N/mm2

Taze harcın birim hacim kütlesi: ≥ 1000 kg / m3

Su emme katsayısı tayini: max 0,5 kg/m2 dak0,5

Sarfiyat: 3-5 Kg/m2

Teknik bilgiler: 23 oC (±2 oC ) hava sıcaklığı ve %50 (±%5) bağıl nem ortamında laboratuvarda elde edilen verilerdir.

YÜZEY HAZIRLAMA

Uygulama yapılacak zemin gevşek parçalardan, yağ ve diğer kimyasallardan arındırılmış temiz olmalıdır. Beton, çimento, sıvalar kuru ve piriz süresini tamamlamış olmalıdır. Zemin aşırı emici ise veya sıcak havada uygulama yapılıyorsa nemlendirme yapılmalıdır.

 

HAZIRLAMA TALİMATI VE UYGUNLAMA

Isı yalıtım levha yapıştırıcısı 6-7 lt (hava sıcaklığına bağlı değişkenlik gösterebilir) temiz ve serin karışım suyun içerisine (25 kg) toz malzeme dökülür ve düşük devirli uygun bir karıştırıcı ile 3-4 dakikada topaksız homojen karışım sağlanır ve 5-10 dakika bekletilir. Olgunlaşan malzeme tekrar karıştırılarak kullanıma hazır hale getirilir. Toz malzeme içerisine su katılmamalıdır. Uygulama sıcaklığı +5 ile +35 oC  sıcaklıkta yapılması önerilir. Hazırlanan malzeme, levhaların arka yüzeyinin tüm kenarları boyunca sürekli ve orta kısımlarına ise nokta şeklinde yerleştirilir. Levhalar yapıştırılacak yüzeye bastırılır; üzerine ağaç veya lastik tokmak yardımı ile hafifçe vurularak gönyesine oturtulur ve yapışması sağlanır. Yapıştırıcı yeterli kürünü aldıktan sonra, levhalar dübeller yardımı ile yüzeye sabitlenir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKİLENLER

Hazırlanan malzeme yaklaşık 3 saat içinde kullanılmalıdır. Levhalar yerleştirilirken, yüzeydeki harcın kuruyarak film tabakası oluşturması engellenmelidir. +5 oC altında uygulanmalıdır. Yüksek katlı uygulamalarda ve rüzgârlı alanlarda mekanik dübel işlemi erken yapılmalıdır.

SARFİYAT

3-5 kg / m2

AMBALAJ

25 kg’lık Kraft torba

ALETLERİN TEMİZLENMESİ

Uygulamadan hemen sonra su ile

İMHA ETME

Boş ambalaj yöresel-yerel düzenlemelere veya geri dönüşüm kurallarına göre toplama kutularına atılabilir. Kullanılmış malzemeyi kurutup sertleştikten sonra inşaat atık maddesi olarak atın.

DEPOLAMA

Raf ömrü 6 aydır. Ürünleri serin ve kuru bir ortamda üst üste en fazla 8 torba koymak şartıyla istiflenmelidir.

 

Zeminden çatıya, tüm yalıtım işlerinizde TEKNİK YAPI